Keith R.A. DeCandido (kradical) wrote,
Keith R.A. DeCandido
kradical

  • Mood:
  • Music:

fuck, I'm a Grandmaster

The nominees for the 2009 Scribe Award for excellence in tie-in fiction have been announced by the International Association of Media Tie-in Writers. For reasons passing understanding, this year they have decided to lower the standards of the place by electing me a Grandmaster, joining the much-more-deserving Donald Bain and Alan Dean Foster in that exalted status.

The awards will be presented at Comic-Con International in July.

I am, to say the least, gobsmacked. Also: shocked, honored, touched, amazed, and any number of other verbs.

Tempering this are the fact that a) neither of the two novels I submitted for consideration (CSI: NY: Four Walls for Best General Fiction Original and Supernatural: Bone Key for Best Speculative Fiction Original) were nominated at all, and b) in the initial announcement, IAMTW's Lee Goldberg identified me as "Kevin R.A. DeCandido." *laughs*

Still, however, I am greatly honored by this award, and hope to some day actually live up to it....

Here's the complete list of nominees:

Best General Fiction Original
Burn Notice: The Fix by Tod Goldberg
Criminal Minds: Finishing School by Max Allan Collins
CSI: Headhunter by Greg Cox

Best General Fiction Adapted
Death Defying Acts by Greg Cox
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull by James Rollins
The Tudors: King Takes Queen by Elizabeth Massie
The Wackness by Dale C. Phillips
The X-Files: I Want to Believe by Max Allan Collins

Best Speculative Fiction Original
Ghost Whisperer: Revenge by Doranna Durgin
Ravenloft: The Covenant: Heaven's Bones by Samantha Henderson
Stargate SG-1: Hydra by Holly Scott & Jamie Duncan
Star Trek: Terok Nor: Day of the Vipers by James Swallow

Best Speculative Fiction Adapted
Hellboy II: The Golden Army by Robert Greenberger
The Mutant Chronicles by Matt Forbeck
Star Wars: The Clone Wars: Wild Space by Karen Miller
Underworld: Rise of the Lycans by Greg Cox

Best Young Adult Original
Doctor Who: The Eyeless by Lance Parkin
Primeval: Shadow of the Jaguar by Steven Savile
Disney Club Penguin: Stowaway! Adventures at Sea by Tracey West

Best Young Adult Adapted
Iron Man: The Junior Novel by Stephen D. Sullivan
The Dark Knight: The Junior Novel by Stacia Deutsch & Rhody Cohen
Journey to the Center of the Earth 3D by Tracey West

Special Gaming Scribe--Best Original
Eberron: The Inquisitives: The Darkwood Mask by Jeff LaSala
Dragonlance: Death March by Jean Rabe
Eberron: The Doom of Kings by Don Bassingthwaite
Warhammer: Elfslayer by Nathan Long

Special Gaming Scribe--Best Adapted
World of Warcraft: Beyond the Dark Portal by Aaron Rosenberg & Christie Golden
The Mutant Chronicles by Matt Forbeck
Metal Gear Solid by Raymond Benson


Congrats to all the nominees!
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 65 comments